Tízből hét ember azt mondaná: Sehogy! Tény, ami tény, ritkán hallani pozitív megnyilvánulást pénzintézeteink kapcsán. De miért?
Ennek két oka van:
Az egyik, hogy a 2008-as válság alaposan megtépázta a pénzügyi szektor megítélését.
A másik ok, hogy nem vagy csak felületesen ismerjük a bankokat, szolgáltatásaikat, és saját igényeinkkel és lehetőségeinkkel sem vagyunk mindig tisztában a pénzügyek terén.
E két tényezőből az elsővel nem érdemes foglalkozni, mivel érzelmi alapú, azt a pszichológusokra bíznám. A második azonban már sokkal izgalmasabb és ígéretesebb kérdés.
Elsőként azt kell eldöntened, hogy mire kell neked a bank.
Pusztán csak a fizetésednek kell egy számla, amit a munkáltatód utal majd ide, és Te másnap már fel is veszed készpénzben, mert hát mégis csak az a tuti, ha a zsebedben lapul?
Nem idegenkedsz az egyszerű, modern pénzügyi megoldásoktól, szívesen használnál bankkártyát bolti vagy internetes vásárláskor is? Online intézed pénzügyeidet, befizetéseidet, számláid rendezését?
Átmeneti pénzzavarba kerültél, mert a mosógép épp most lépte át a garanciális határidőt és bekrepált?
A hónap utolsó hetére már előleget kell kérned a fizetésedből, és már nagyon ciki odamenni a főnökhöz?
Nagyobb összeg hiányzik, de nem tudsz vagy akarsz ingatlant fedezetként a banknak felajánlani?
Eljött az idő, amikor saját lakást szeretnél, de ehhez azért kell a bank segítsége is?
Bővül a család, és a lakásból már családi házba költöznél, de a bank nélkül nem megy?
Esetleg csupán kicsit ráncba szednéd ingatlanodat?
Spórolt pénzed szeretnéd kicsit fialtatni?
Vagy komolyabban érdekelnek a befektetések, esetleg már van is tapasztalatod a bonyolultabb pénzügyi termékeket illetően?
Egyszerűen csak eleged lett mostani bankodból, és menekülnél valahová?
Hát ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket kell megválaszolnod, hogy egyáltalán tudd, mit keress, mire figyelj a bankok számtalan termékkínálatának átmazsolázása közben. És akkor még nem vetted számba, hogy neked erre havonta mennyi pénzed lenne? Mert ugyebár, semmi sincs ingyen!
Csak úgy, mint a piacon?
A piacon is, ha minél többet vásárolsz, akkor nagyobb az esélyed az alkura. Persze az sem mindegy, hogy mennyi pénz lapul a tárcádban. Minél több szolgáltatásra tartasz igényt, annál nagyobb eséllyel kaphatsz kedvezményeket. De vigyázz, mert a több szolgáltatás többe is kerül! Logikus, hogy ha Te csak egy mezítlábas számlát kérsz, akkor azt megkaphatod pár száz forintért is, de ha már elkezded használni, akkor mondjuk egy utalás jóval drágább lesz, mint egy jobban felszerelt és összességében drágább számla esetében. Miért?
Mert ahhoz, hogy a bank kamatot fizethessen betéteseinek, fizetést az alkalmazottainak, neked pedig minél jobb termékeket, ügyfélbarátabb online felületeket tudjunk kínálni, mind-mind pénz kell! Még ha úgy gondolod, hogy ingyen van a számlád, akkor is jövedelmező ügyfél vagy, ha másért nem, hát a számládon látra szólóan heverő pénzen realizált csekélyke kamat végett, ezt ne felejtsd el. Ha okosan és felelősséggel használod a banki termékeket, akkor mindenki nyerhet, Te is és a pénzintézet is. Sőt olykor-olykor még az is előfordulhat, hogy megnyersz egy-egy „csatát” és te jössz ki jobban. De nyilván a „háborúban” nem győzedelmeskedhetsz, hiszen mégis csak egy szolgáltatásról beszélünk, amiért fizetni kell. Ezen kár háborogni, el kell fogadni és kész. A pénzügyekbe nem érdemes belevinni az érzelmeket!
Akkor mi is mai cikkem tanulsága? Hogy tedd fel magadnak a felsorolt kérdéseket, mielőtt nekilátnál bújni a bankok weboldalait és lelkesen gyűjtögetni kezdenéd szórólapjaikat. Sokkal gyorsabban találod meg a neked megfelelő pénzintézetet, ha tudod, mit keresel. Márpedig az idő pénz!
Szóval légy céltudatos, tarts pénzügyi önismeretet, és akkor nagy baj nem lehet! A következő cikkben azért további mankókat adok majd a sikeres kereséshez.